SITUAȚIA EPIDEMIOLOGICĂ PRIN INFECȚIA COVID-19 ȘI PROCESUL DE VACCINARE mai multe >>>
PROGRAMARE LA VACCINARE Programează-te aici>>>
AGENȚIA NAȚIONALĂ PENTRU SĂNĂTATE PUBLICĂ RECOMANDĂ CETĂȚENILOR SĂ RESPECTE MĂSURILE DE SĂNĂTATE PUBLICĂ PENTRU PREVENIREA RĂSPÂNDIRII INFECȚIEI COVID-19

Ion ŞALARU — Director adjunct

Ion ŞALARU — Director adjunct

Informaţii personale:

Nume, prenume:  Ion ȘALARU

Data și locul naşterii: 26 august 1963, raionul Râșcani, s. Văratic

Starea civilă: căsătorit, trei copii.

Naționalitatea: Republica Moldova

Experienţa profesională:

14.02.2020 – prezent: Director adjunct, Agenția Națională pentru Sănătate Publică

12.12.2018 — 13.02.2020: șef direcție prevenirea și controlul bolilor netransmisibile, Agenția Națională pentru Sănătate Publică,

03.09.2018 – 10.12.2018: consultant principal, Direcția politici în sănătate publică, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale,

24.08.2015 – 11.06.2018: vicedirector în prevenirea bolilor netransmisibile și promovarea sănătății, Centrul Național de Sănătate Publică;

01.01.2015 – 23.08.2015: Șef centru sănătatea mediului, Centrul Național de Sănătate Publică;

07.04.2014 – 31.12.2014: vicedirector Centrul Național de Sănătate Publică;

22.03.2010-07.04.2014: prim-vicedirector Centrul Național de Sănătate Publică;

11.03.2009-22.03.2010: medic igienist, secția igiena mediului, Centrul Național Științifico-Practic de Medicină Preventivă;

12.12.1997-11.03.2009: șef secție igiena mediului, Centrul Național Științifico-Practic de Medicină Preventivă;

01.10.1995 – 12.12.1997: medic igienist secția igiena mediului, Centrul Național Științifico-Practic de Igienă și Epidemiologie;

08.1992-10.1995 – șef sector igiena mediului și habitatului uman, Stația Sanitaro-Epidemiologică Republicană;

08.1988 — 08.1992, medic igienist, secția igiena mediului, Stația Sanitaro-Epidemiologică Republicană;

1987-1988 – medic epidemiolog, Stația Sanitaro-Epidemiologică a raionului Dumbrăveni (Căinari);

1986-1987– medic igienist igiena copiilor și adolescenților, Stația Sanitaro-Epidemiologică a raionului Dumbrăveni (Căinari);

Educaţie şi formare:

2021 – McCabe Center for Law&Cancer, University of Melbourne, Australia: Law and non-communicable disease prevention.

2020 – Lugano Summer School in Public Health;

2014 – Geneva Graduate Institute: Health Diplomacy;

2013 — John Hopkins Bloomberg School of Public Health: Tobacco Control Leadership Program

2012 — Braun School of Public Health and Community Medicine, Jerusalem, Israel: Non Communicable Disease and their Prevention;

2010 – Programul Open World, SUA, Apa și Sanitația,

2009 – Programul MASHAV, Israel, Apa și Sanitația.

2007 – 2009: Școala de Management în Sănătate Publică, USMF ”N.Testemițanu”, calificarea master în sănătate publică;

2002-2006: Studii în doctorat, Centrul Național Științifico-Practic de Medicină Preventivă;

1997: Școala de Vară, Karol University of Medicine, Praga, Cehia: Environmental Epidemiology,

1992 – 1993: stagiere Universitatea de Medicină și Farmacie din Cluj-Napoca, România;

1980 – 1986: USMF ”N.Testemițanu”, calificarea medic igienist, epidemiolog;

1970 – 1980: Școala medie din satul Văratic, raionul Râșcani, studii medii generale.

Competenţe şi aptitudini:

Aptitudini: responsabilitate, creativitate, receptivitate la idei noi, perseverenţă, flexibilitate, consecvenţă, tendinţă de perfecţionare profesională continuă, respect faţă de oameni, etc.

Capacităţi: de organizare, coordonare, analiză și sinteză, luare a deciziei, comunicare, lucru în echipă, elaborare a proiectelor de acte normative, etc.

Nivel de cunoaştere a limbilor

Limba maternă: română;

Limbi străine: limba engleză – fluent, limba rusă – fluent, limba franceză — începător

Abilităţi de operare la calculator Word, Excel, Access, PowerPoint, MapInfo, Internet

Alte informaţii:

Categorie superioară în igienă și management sanitar

Distincții de stat:  Medalia ”Nicolae Testemițanu” – 2016.

Medalia Centrului Național de Sănătate Publică – 2012.

Cetățean de onoare al s. Văratic, rl Râșcani.