Play
Play
Slider
AI GRIJĂ! OPREŞTE RĂSPÂNDIREA COVID-19 !!! Pentru informaţii privind noul coronavirus, apelaţi LINIA VERDE a ANSP: 0 800 12300

Vasile GUŞTIUC – Director adjunct, Inspector șef sanitar de stat

Informaţii personale:

Nume / Prenume: Vasile GUŞTIUC

Data și locul nașterii: 17 mai 1968, satul Caracui, raionul Hîncești

Starea civilă: căsătorit, doi copii

Activitatea profesională:

 16.02.2018 – prezent – Director adjunct ANSP, Inspector-șef sanitar de stat;

01.06.2010 – 16.02.2018 – Medic-şef al Centrului de Sănătate Publică Orhei;

14.08.2006 – 01.06.2010 – Medic-şef adjunct CMPM Chişinău;

06.08.2003 – 14.08.2006 – Şef secţie management sanitaro-epidemiologic CMP raional Orhei;

10.12.1999 – 06.08.2003 – Şef secţie management sanitaro-epidemiologic CMP judeţean Orhei;

30.06.1995 – 10.12.1999 – Medic igienist, secţia igiena comunală CMP raional Orhei;

17.08.1994 – 30.06.1995 – Stagiul de internatură (medic intern), CMP raional Orhei;

02.08.1988 – 27.06.1994 – Student USMF „Nicolae Testemiţanu”;

01.04.1988 – 02.08.1988 – Asistent al medicului igienist în igiena muncii CIE Anenii Noi.

Alte activități:

2016-prezent – membru al grupului de lucru pentru implementarea proiectului Moldo-Norvegian în domeniul sănătății publice la nivel local: „Prevenirea consumului de alcool, tutun și droguri în rîndul tinerilor din raionul Orhei”

2016-2018 – consultant local, Proiectul „REPEMOL”.

2008 – intervievator, Studiul Global al adolescenţilor despre fumat, realizat de către BRE OMS şi CDC Atlanta, SUA în ţările din regiunea Europeană.

2005 – supervizor, Studiul Demografic şi de Sănătate din Republica Moldova.

Educație și formare:

1975-1984 – Şcoala medie, satul Caracui;

1984-1988 – Şcoala de Medicină de Bază, or. Chişinău;

1988-1994 – Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu” or. Chişinău;

1994-1995 – Internatura în cadrul Centrului de Medicină Preventivă Orhei;

2007-2009 – Masterat, Şcoala de Management în Sănătate Publică pe lîngă USMF „N.Testemiţanu”;

2009-2014 – Doctorantura, catedra Igienă generală a USMF „Nicolae Testemiţanu”;

2015 – Stagiu în domeniul sănătății publice, Eastern Virginia Medical School, SUA.

Afilieri:

 2017 – Membru al Consiliul Administrativ al IMSP Centru de Sănătate nr.1 Orhei

2017 – Membru al Consiliului Administrativ al IMSP Spitalul raional Orhei

2016 – 2018 – Președinte al Consiliului de Sănătate Publică al raionului Orhei

2011 – 2018 – Vicepreședinte al Comisiei Extraordinare de Sănătate Publică a raionului Orhei

2009 – prezent – Membru al Colegiului de redacție a Revistei „Cronica Sănătății Publice”

2006 – 2010 – Secretar al Consiliului Sanitaro-Epidemiologic al CMP municipal Chișinău

 

Categorii de calificare:

 titlu de Master în Sănătate Publică (a.2009);

categoria superioară în specialităţile: Management sanitar şi Igiena generală (a.2010).

Limba maternă: limba română,

Limbi străine: rusă